DAF CF Electric

DAF CF Electric

Genişletilmiş e-ürün serisi

200 kilometre menzille tamamen elektrikli sürüş

 

Daha yüksek hacimler ve ağırlıklar için

DAF CF çok amaçlı bir araç olmasıyla tanınır ve CF Electric de en az onun kadar çok yönlüdür. İki dingilli çekici ünitesi ve üç dingilli sabit kasalı kamyon modelleri mevcuttur. Şehir süpermarketlerine günün her saati teslimat yapmanız mı gerekiyor? Bir yerleşim yerinde çöp toplama hizmeti mi sunuyorsunuz? Ya da iki üretim tesisi arasında düzenli aralıklarla seferler mi yapıyorsunuz? O zaman CF Electric ideal çözümdür.

 
 

Aracın kalbinde, 315 kWh (350 kWh efektif) akü grubundan elektrik gücü alan 210 kW (240 kW maksimum güç) elektrik motoru vardır. Durur vaziyetteyken elde edilen yüksek tork çok etkileyicidir ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunar.

DAF-CF-Electric-2020105

200 kilometre menzil

Taşımacılık alanındaki bir operatör olarak, kamyonunuzun maksimum menzili son derece önemlidir. CF Electric sayesinde 200 kilometrelik etkileyici bir menzil elde edersiniz. Akıllı yolculuk planlamasının yanı sıra yükleme ve boşaltma esnasında yapılan ara şarj dolumu sayesinde CF Electric aracınızı kolayca 7/24 kullanabilirsiniz. Diğer taşımacılık operatörlerinin pek çoğu CF Electric'i çoktan satın almış ve günlük 500 kilometre veya daha fazla mesafeyi kolayca kat edebilmektedirler. Aküleri sonuna kadar kullanmak istiyorsanız da bir hızlı şarj cihazıyla (250 kW/400 A) sadece 75 dakikada tamamen şarj edebilirsiniz.

Enerji rejenerasyonu

Frenleme sırasında elektrik motoru, aracı yavaşlatırken akülerde depolanacak enerji üretimi yapan bir jeneratör gibi çalışır. CF Electric'te direksiyon kolundan kontrol edilen üç seviyeli rejeneratif frenleme mevcuttur. Bu sistem dizel kamyonlardaki intardere benzemektedir ve araç menzilinin yükselmesine katkı sağlayıp fren aşınmasını azaltır.

Akıllı e-PTO

DAF'ın CF Electric aracında yardımcı ekipmana ve kasaya gerektiği gibi güç sağlamak için e-PTO bulunabilir. Bu, ayrı bir güç kaynağı ihtiyacını ortadan kaldırır ve elektrikle çalışan buzdolabı ve çöp toplama ekipmanını kullanabilmenizi sağlar, böylece kamyonunuz baştan aşağı tamamen CO2 emisyonsuz olur.

 
 

İki ve üç dingilli yapılandırmalar

DAF, CF Electric modelini, emisyonsuz ve neredeyse tamamen sessiz süpermarket teslimatları için ideal olan iki dingilli çekici ünitesi (GCW: 37 ton) olarak sunmaktadır. Üç dingilli sabit kasalı kamyon (GVW: 29 tona kadar) maksimum manevra kabiliyeti için yönlendirilen arka dingile sahiptir ve çöp toplama aracı veya dağıtım kamyonu olarak kullanım için idealdir.

Dahası CF Electric, dizel CF'nin bilinen özelliklerinin aynılarını sunar: Kanıtlanmış güvenilirlik ve yüksek yük kapasitesi sayesinde maksimum verimlilik, ayrıca optimum sürücü konforu.

 
CF FT
FT (4x2) çekici
Şasi Çekici ünitesi 4x2
GCW 37 ton
Dingil mesafesi 380 santimetre
Çekicinin ağırlığı 9.000 kg
Elektrik motoru VDL 210 kW nominal/240 kW (tepe)
Tork 2000 Nm
Akü kapasitesi 350 kWh (315 kWh efektif)
Şarj tamamen doluyken menzil 220 km'ye/137 mile kadar*
Hızlı şarj aküleri 75 dakika (250 kW'ta)
* Uygulamaya, sürüş koşullarına ve yüke bağlı olarak.
CF FAN
FAN (6x2) sabit kasalı kamyon
Şasi Sabit kasalı kamyon 6x2
GVW 29 ton
Dingil mesafesi 380/400/420/460/480 santimetre
Sabit kasalı kamyonun ağırlığı 10.160 kg
Elektrik motoru VDL 210 kW nominal/240 kW (tepe)
Tork 2000 Nm
Akü kapasitesi 350 kWh (315 kWh efektif)
Şarj tamamen doluyken menzil 250 km/155 mil*
Hızlı şarj aküleri 75 dakika (250 kW'ta)
 

İş ortağınız

Sıfır emisyonlu taşımacılık için elektrikli kamyon satın almaktan daha fazlası gerekir. Başarılı bir sıfır emisyonlu taşımacılık çözümü için DAF, gelişmiş rota analizi ve simülasyon araçlarını geliştirmiştir. Deneyimli DAF satış danışmanları sıfır emisyonlu taşımacılık görevini çeşitli DAF E-kamyon yapılandırmalarına ve şarj ekipmanı teknik özelliklerine göre planlamak için bu araçları kullanırlar. Alternatif teknik çözümleri keşfeder, bu çözümlerin sonuçlarına yönelik net bir görüş sunar ve sıfır emisyonlu taşımacılık görevi için optimum çözümü belirlerler. Tüm bu aşamalarda müşterilerimizle yakın bir iş birliği kurarız.

 
Dealer advice

Elektrikli kamyon servisi

Elektrikli kamyonlar geleneksel kamyonlardan farklı servis çalışmaları gerektirir. DAF bayisi, kamyonlarınızı yolda tutmak için tamamen eğitimli ve sertifikalı uzmanların yanı sıra en güncel bilgilere sahiptir.

 
DAF-Electric-truck-and-charger

Şarj sistemleri

DAF, aküleriniz için doğru şarj sistemlerini seçmenize yardım etmeye hazırdır. Önde gelen tedarikçilerle yakın iş birliği içinde çalışırız. Çok çeşitli şarj istasyonları ve kapasiteler mevcuttur. Ayrıca sürücüleriniz için elektrikli kamyonunuzdan en iyi şekilde faydalanabilmelerine yardımcı olacak özelleştirilmiş eğitimler geliştiririz. Bu, DAF'ın yalnızca en iyi kamyonları temin etmekten daha fazlasını nasıl yaptığına dair verilebilecek örneklerden sadece biridir.

Elektrikli araclar icin sarj istasyonlari
 

En son akü teknolojisi

Siz görmeseniz de DAF CF Electric, son yıllarda elektrikli kamyon teknolojisinde yapılan en büyük yeniliklerden biriyle donatılmıştır: LFP akü. LFP; bu güç kaynağının üç ana bileşeni olan Lityum, Ferro (demir) ve Fosfatın kısaltmasıdır.

DAF Trucks, detaylı testlerden ve kapsamlı araştırmalardan sonra kamyonlarında bu tür bir güç ünitesini kullanan ilk önemli orijinal ürün üreticisidir. LFP akülerin, mevcut kobalt ve magnezyum içeren akülere kıyasla üç devasa avantajı vardır: Tamamen "Kobaltsız", "Hücreden Gruba" ve son derece güvenli olmaları.

Kobaltsız

Kobalt, aküler için çoğu zaman gerekli bir ham madde olarak kabul edilir. Ancak kobalt rezervinin sınırsız olmamasının yanı sıra bu madencilik sektörü sürdürülebilir olarak kabul edilmez. Bunlar, DAF'ın bu iki dezavantajı da ortadan kaldıracak bir alternatif arayışına girmesi için iyi nedenlerdir. LFP bu gereksinimi karşılar ve CF Electric modelini çok daha çevreci bir kamyon haline getirir.

Hücreden Gruba

Buna ek olarak, akü "Hücreden Gruba" özelliği taşır. Yani, her bir akü hücresi istiflenebilir ve ara modüller gerekmez. Bu sayede litre başına enerji yoğunluğu büyük ölçüde artar. Bu, yeni CF Electric serisinde görülmektedir. Akü grubunun boyutu aynı kalsa da üçüncü nesil CF Electric serisi, önceki modele kıyasla, tek şarjla 100 kilometreden 200 kilometreye ulaşarak menzili ikiye katlamıştır.

En yüksek düzeyde güvenlik

Diğer normal akü yapılarına kıyasla son önemli avantaj ise LFP güç kaynağının termal ve kimyasal kararlılığıdır. Lityum, demir ve fosfat bileşimi, akünün aşırı ısınmaya karşı direncini artırmakla kalmaz ayrıca bir akü grubundaki zincirleme reaksiyon anlamına gelen ısıl sürüklenmeyi ortadan kaldırır. Sonuç olarak, LFP akülerin takılmasıyla kendiliğinden ateşleme olasılığı sıfıra düşer ve CF Electric güvenlik standartları yükseltilir.

 
Contargo Containerlogistiek

Mükemmel sürücü bilgileri

Sürücü bilgi panelinde şarj seviyesi, ortalama enerji tüketimi, anlık enerji tüketimi ve rejenerasyon seviyesi gibi akü durumuyla ilgili kesin bilgiler yer alır.

 

"İleri yönde önemli bir adım"

"Artırılmış menzili ile yeni CF Electric, elektrikli yol taşımacılığı alanındaki öncü konumumuzu güçlendirmektedir. Bu kamyon, şehirlerimizde daha iyi hava kalitesi ve düşük CO emisyonları için artan talebe yanıt olarak geliştirilmiştir. Sadece elektrikle günde 500 kilometre kat etmek bazen taşımacılık operatörlerinin gerçekten işine yarayabilir."

Ron Borsboom,
DAF Ürün Geliştirme Yetkili Müdürü.

Ron Borsboom DAF
 
 

İlgili Bilgiler