Üstün taşımacılık mükemmelliği

 

DAF has always led the transport industry in terms of total cost of ownership, with its focus firmly on efficiency, safety and driver comfort. With the introduction of the DAF Ultimate package, the DAF XF and CF evolve to the next level of excellence, offering the best driver comfort while satisfying the requirements of fleet managers and fleet owners. Naturally, care for the environment is an integral part of this package.

 
Benimle irtibata gecin
 
 

DAF Ultimate paketi

XF ve CF için DAF Ultimate paketi; güvenliği, verimliliği ve sürücü konforunu
optimise safety, efficiency, and driver comfort. 

 

 
Download the leaflet
 
 
 
 

Ultimate+ paketi

Transport operators who want to take efficiency, safety and driver comfort even further, can opt for the Ultimate+ package. This includes the DAF Connect online fleet management system and a DAF MultiSupport Flex Care Repair & Maintenance contract.*

Choose the Ultimate+ option, get the best out of your truck and push the ultimate to the limit.

*DAF MultiSupport Flex Care Repair & Maintenance contract: Next to breakdown support, Flex Care includes complete preventative maintenance and necessary repairs on the complete vehicle, including wear. Upgrade to Full Care is also possible.

 
DAF Connect

DAF Connect

The Ultimate+ package includes DAF Connect. This online fleet management system gives you real-time insight into the performance of your drivers, vehicles and logistic processes. And now with Open Platform capabilities you can keep using your current telematics platform and integrate the DAF Connect data seamlessly with your back-end systems. The Vehicle Health Monitoring functionality provides the opportunity to monitor any urgent warnings via the DAF Connect dashboard.

The DAF Connect App allows drivers to compare their trucking performance with peers. It all contributes to assessing the situation, taking the correct actions to prevent downtime, and keeping your truck on the road. In addition, remote tacho download gives fleet managers easy access to driver data to ensure legal compliance.

 
DAF_CF_with_Ultimate_Package

Üstün paketle üstün gelişim

 

Üstün Verimlilik

Taşıma verimliliği çok önemlidir ve DAF Trucks bu konuda lider konumundadır. Sürekli optimizasyon programı sayesinde piyasadaki en verimli araçlara sahibiz ve bu da, tüketim değerlerini görülmemiş seviyelere düşürür. Örneğin, Lastik Basıncını İzleme Sistemi, lastik basıncını sürekli olarak kontrol ederek mümkün olan en yüksek yakıt verimliliğine katkıda bulunur. Ayrıca, Tahmini Hız Sabitleyici, 2 kilometre mesafeye kadar öndeki sürüş koşullarını belirler ve kinetik enerji kullanımından mümkün olduğu kadar faydalanarak %4'e kadar ek yakıt tasarrufu sağlar.

Üstün Sürücü Konforu

The DAF Ultimate package incorporates new features for driver comfort. Automatic climate control makes for a cozy cab interior regardless of driving conditions. And with the accessories power supply, cabs can easily be fitted with all the necessities for longer overnight stays, like a parking cooler, microwave, fridge and TV. Better driver comfort results in safer driving, more fuel efficiency, lower operating costs and higher vehicle availability.

 

Üstün Güvenlik

Güvenlik bizim birinci önceliğimizdir ve bunun sonucunda yıllar içinde Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi (AEBS-3) gibi birçok önemli iyileştirme ve yenilik ortaya çıkmıştır. DAF Ultimate paketi sayesinde LED farlar ve arka aydınlatmayla, gece görünürlüğünü ve güvenliği en üst düzeye çıkarabilir, standart sürüş lambalarıyla gündüz görünürlüğünü iyileştirebilirsiniz.

DAF-XF-CF-Ultimate-Truck-01
 
vehicle availability

Üstün kullanım süresi

En yeni DAF XF ve CF modelleri, Özel DAF Sürücü Eğitimi ve Araç Sağlığı İzleme gibi özelliklerin eklenmesi sayesinde halihazırda önemli seviyede araç kullanılabilirliği sunmaktadır. Ultimate paketi, akülerin durumunu izleyen ve aracın kullanım süresini destekleyen Akü Enerjisi Yönetimi sistemiyle kullanım süresini daha da artırır.

environmental impact

Üstün çevreyi koruma özelliği

Temiz dizel teknolojisi, felsefemizin bir parçasıdır. XF ve CF, teknik ayarlamalara gerek kalmadan veya araç performansında azalma olmadan daha düşük emisyon üreten, kokusuz, biyolojik olarak bozunabilir HVO gibi alternatif yakıtlarla çalışabilir.

 
 
 
 

Eksiksiz bir taşıma çözümü

Taşımacılık hizmetinin etkili olması için sadece kamyonun mükemmel olması yetmez. Bu nedenle DAF, eksiksiz bir taşımacılık çözümü sunmaktadır. DAF'ın arkasında profesyonel bir organizasyon ve uluslararası bir bayi ağı bulunmaktadır. Bunlar doğru aracı seçmenize, finansmanı kendinize uygun şekilde ayarlamanıza ve filonuzu mükemmel durumda tutmanıza yardımcı olur.