Üstün taşımacılık mükemmelliği

 

DAF has always led the transport industry in terms of total cost of ownership, with its focus firmly on efficiency, safety and driver comfort. With the introduction of the DAF Ultimate package, the DAF XF and CF evolve to the next level of excellence, offering the best driver comfort while satisfying the requirements of fleet managers and fleet owners. Naturally, care for the environment is an integral part of this package.

 

Üstün Verimlilik

Taşıma verimliliği çok önemlidir ve DAF Trucks bu konuda lider konumundadır. Sürekli optimizasyon programı sayesinde piyasadaki en verimli araçlara sahibiz ve bu da, tüketim değerlerini görülmemiş seviyelere düşürür. Örneğin, Lastik Basıncını İzleme Sistemi, lastik basıncını sürekli olarak kontrol ederek mümkün olan en yüksek yakıt verimliliğine katkıda bulunur. Ayrıca, Tahmini Hız Sabitleyici, 2 kilometre mesafeye kadar öndeki sürüş koşullarını belirler ve kinetik enerji kullanımından mümkün olduğu kadar faydalanarak %4'e kadar ek yakıt tasarrufu sağlar.

Üstün Sürücü Konforu

The DAF Ultimate package incorporates new features for driver comfort. Automatic climate control makes for a cozy cab interior regardless of driving conditions. And with the accessories power supply, cabs can easily be fitted with all the necessities for longer overnight stays, like a parking cooler, microwave, fridge and TV. Better driver comfort results in safer driving, more fuel efficiency, lower operating costs and higher vehicle availability.

 

Üstün Güvenlik

Güvenlik bizim birinci önceliğimizdir ve bunun sonucunda yıllar içinde Gelişmiş Acil Durum Fren Sistemi (AEBS-3) gibi birçok önemli iyileştirme ve yenilik ortaya çıkmıştır. DAF Ultimate paketi sayesinde LED farlar ve arka aydınlatmayla, gece görünürlüğünü ve güvenliği en üst düzeye çıkarabilir, standart sürüş lambalarıyla gündüz görünürlüğünü iyileştirebilirsiniz.

DAF-XF-CF-Ultimate-Truck-01
 
vehicle availability

Üstün kullanım süresi

En yeni DAF XF ve CF modelleri, Özel DAF Sürücü Eğitimi ve Araç Sağlığı İzleme gibi özelliklerin eklenmesi sayesinde halihazırda önemli seviyede araç kullanılabilirliği sunmaktadır. Ultimate paketi, akülerin durumunu izleyen ve aracın kullanım süresini destekleyen Akü Enerjisi Yönetimi sistemiyle kullanım süresini daha da artırır.

environmental impact

Üstün çevreyi koruma özelliği

Temiz dizel teknolojisi, felsefemizin bir parçasıdır. XF ve CF, teknik ayarlamalara gerek kalmadan veya araç performansında azalma olmadan daha düşük emisyon üreten, kokusuz, biyolojik olarak bozunabilir HVO gibi alternatif yakıtlarla çalışabilir.

 
Daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz?
 
 

DAF Ultimate paketi

XF ve CF için DAF Ultimate paketi; güvenliği, verimliliği ve sürücü konforunu
optimise safety, efficiency, and driver comfort. 

 

LED farlar

LED lambalar önemli ölçüde daha az güç tüketir ve çevreyi korur.
 • Dipped beam with 2 LEDs
 • Daytime running light with 4 LEDs
DAF headlight
 
DAF XF

Otomatik Kabin Klima Kontrolü

Tüm kabin klima işlevleri, kumanda tablosundaki tek bir panelden kolayca kontrol edilebilir.
 • Smart air conditioning control
 • One-touch defrost and park ventilation
 • Additional control panel on cab rear wall to regulate temperature and activate auxiliary heater
 

Akü Enerjisi İzleme Sistemi

Akü Enerjisi İzleme Sistemi akü voltajını, akımını, sıcaklığını ve şarj durumunu ölçer.
 • Alert on instrument panel warns driver when battery power level is critical, preventing roadside breakdowns
 • An intelligent LIN voltage regulator prevents overcharging, extending the battery’s lifespan 
DAF XF chassis battery box
 

Lastik Basıncını İzleme Sistemi

Lastik Basıncını İzleme Sistemi kamyonun lastiklerinin basıncını ve sıcaklığını sürekli olarak izler.

 • Information on central display warns driver if tyre pressure or temperature deviates from programmed limits
 • Prevents burst tyres
 • Optimises fuel consumption
 

Aksesuar güç kaynağı

Üstün sürücü konforu için aksesuar bağlantılarına yönelik ekstra kablo demeti bulunur.

 • 12 V / 20 A
 • 24 V / 2x15 A + 2x40 A
 
DAF-Predictive-cruise-control-01

Tahmini Hız Sabitleyici

Tahmini Hız Sabitleyici, manuel veya otomatikleştirilmiş şanzımanlı araçlarda mevcuttur.
 • Integrated into vehicle’s cruise control function
 • Control switches located in the steering wheel
 • Enhances EcoRoll function for higher fuel savings
 • Uses GPS technology and detailed road map data to anticipate gradient changes
 • Regular road map updates free of charge
 

LED'li arka lamba ünitesi

Dahili reflektörlü arka lamba ünitesi tüm işlevler için LED'leri kullanır:
 • Tail lights
 • Direction indicators
 • Stop lights
 • Reversing lights
 • Rear fog lights
DAF-rear-light-95792
 
 

Ultimate+ paketi

Transport operators who want to take efficiency, safety and driver comfort even further, can opt for the Ultimate+ package. This includes the DAF Connect online fleet management system and a DAF MultiSupport Flex Care Repair & Maintenance contract.*

Choose the Ultimate+ option, get the best out of your truck and push the ultimate to the limit.

*DAF MultiSupport Flex Care Repair & Maintenance contract: Next to breakdown support, Flex Care includes complete preventative maintenance and necessary repairs on the complete vehicle, including wear. Upgrade to Full Care is also possible.

 
DAF Connect

DAF Connect

The Ultimate+ package includes DAF Connect. This online fleet management system gives you real-time insight into the performance of your drivers, vehicles and logistic processes. And now with Open Platform capabilities you can keep using your current telematics platform and integrate the DAF Connect data seamlessly with your back-end systems. The Vehicle Health Monitoring functionality provides the opportunity to monitor any urgent warnings via the DAF Connect dashboard.

The DAF Connect App allows drivers to compare their trucking performance with peers. It all contributes to assessing the situation, taking the correct actions to prevent downtime, and keeping your truck on the road. In addition, remote tacho download gives fleet managers easy access to driver data to ensure legal compliance.

 
 
 
 
DAF_CF_with_Ultimate_Package
 

Eksiksiz bir taşıma çözümü

Taşımacılık hizmetinin etkili olması için sadece kamyonun mükemmel olması yetmez. Bu nedenle DAF, eksiksiz bir taşımacılık çözümü sunmaktadır. DAF'ın arkasında profesyonel bir organizasyon ve uluslararası bir bayi ağı bulunmaktadır. Bunlar doğru aracı seçmenize, finansmanı kendinize uygun şekilde ayarlamanıza ve filonuzu mükemmel durumda tutmanıza yardımcı olur.