DAF LF Electric

DAF LF Electric

 

İdeal sıfır emisyonlu dağıtım kamyonu

Kolay kabin erişimi, benzersiz manevra kabiliyeti ve yüksek yük kapasitesi sağlayan düşük boş ağırlık sayesinde DAF LF, dağıtım uygulamaları ve mesleki uygulamalar için idealdir. LF Electric tüm bu özelliklerin yanı sıra sıfır emisyon ve neredeyse tamamen sessiz sürüş sağlar. DAF LF'nin neden bu kadar başarılı olduğunu görmek kolaydır. Sıklıkla kamyona binip kamyondan inmesi ya da navlun belgeleriyle kolayca ilgilenebilmesi gereken sürücüler için optimum konfor ve kullanışlılık sağlar. Şehir içi uygulamalar için özel olarak tasarlanmış bu araç geniş ama kompakt bir kabine sahiptir ve sürüş konforunun yanı sıra muazzam bir sürüş deneyimi sunar.

 
 

Şebeke-voltaj uyumlu

LF Electric modelinde kombine şarj sistemi bulunur. Yerleşik şarj özelliği vardır, yani araç gece şarj edilmesi için 3 fazlı elektrik kaynağına bağlanabilir. Bu özellik, günün sonunda aracın merkeze döndüğü zamanlarda idealdir. Aküler 6,5 saat içinde %20'den %80 seviyesine kadar, 12 saat içinde %0'dan %100 seviyesine kadar şarj edilebilir.

280 kilometre menzil

19 tonluk LF Electric modelinde 282 kWh (252 kWh efektif) akü grubundan güç alan 260 kW (370 kW maksimum güç) elektrik motoru bulunur. Sonuç, üstün performans ve daha da önemlisi 280 kilometreye kadar sürüş menzili. Bu sınıfta eşi görülmemiş bir performans!

DAF-LF-Electric-small

Gerçekten hızlı şarj

Hızlı şarj imkanı da vardır. Bu işlev için tesislerinizde DC şarj cihazının (650 V DC, 150 kW) bulunması gerekir ve böylece akülerin yalnızca bir saatte %20'den %80 seviyesine ve yalnızca iki saatte %0'dan %80 seviyesine kadar şarj edilmesi mümkün olur. Bu, LF Electric aracınızın çalışma süresini maksimum seviyeye çıkaracaktır.

Akıllı e-PTO

DAF'ın LF Electric aracında yardımcı ekipmana ve kasaya gerektiği gibi güç sağlamak için e-PTO bulunabilir. Bu, ayrı bir güç kaynağı ihtiyacını ortadan kaldırır ve elektrikle çalışan buzdolabı ve çöp toplama ekipmanını kullanabilmenizi sağlar, böylece kamyonunuz baştan aşağı tamamen CO2 emisyonsuz olur.

Yüksek yük kapasitesi

LF Electric, 5,30 m veya 5,85 m dingil mesafesine sahip bir sabit kasalı kamyon olarak mevcuttur. 19 ton GVW ve 11,7 ton kasa ve yük kapasitesi sunar; bu da çoğu dağıtım uygulaması için yeterlidir.

 
 
LF Electric Ghost view
DAF LF Electric
Şasi Sabit kasalı kamyon 4x2
GVW 19 ton
Dingil mesafesi 530/585 santimetre
Şasi ağırlığı 7.300 kg
Yük kapasitesi 11.700 kg
Elektrik motoru Dana, sabit mıknatıs
Güç 260 kW (nominal)/370 kW (tepe)
Tork 1970 Nm
Akü kapasitesi 282 kWh (254 kWh efektif)
Şarj tamamen doluyken menzil 280 km'ye/175 mile kadar
 
 

En son akü teknolojisi

Siz görmeseniz de DAF LF Electric, son yıllarda elektrikli kamyon teknolojisinde yapılan en büyük yeniliklerden biriyle donatılmıştır: LFP akü. LFP; bu güç kaynağının üç ana bileşeni olan Lityum, Ferro (demir) ve Fosfatın kısaltmasıdır.

DAF Trucks, detaylı testlerden ve kapsamlı araştırmalardan sonra kamyonlarında bu tür bir güç ünitesini kullanan ilk önemli orijinal ürün üreticisidir. LFP akülerin, mevcut kobalt ve magnezyum içeren akülere kıyasla üç devasa avantajı vardır: Tamamen "Kobaltsız", "Hücreden Gruba" ve son derece güvenli olmaları.

Kobaltsız

Kobalt, aküler için çoğu zaman gerekli bir ham madde olarak kabul edilir. Ancak kobalt rezervinin sınırsız olmamasının yanı sıra bu madencilik sektörü sürdürülebilir olarak kabul edilmez. Bunlar, DAF'ın bu iki dezavantajı da ortadan kaldıracak bir alternatif arayışına girmesi için iyi nedenlerdir. LFP bu gereksinimi karşılar ve LF Electric modelini çok daha çevreci bir kamyon haline getirir.

Hücreden Gruba

Buna ek olarak, akü "Hücreden Gruba" özelliği taşır. Yani, her bir akü hücresi istiflenebilir ve ara modüller gerekmez. Bu sayede litre başına enerji yoğunluğu büyük ölçüde artar. Bu, yeni LF Electric serisinde görülmektedir. Akü grubunun boyutu aynı kalsa da üçüncü nesil LF Electric serisi, önceki modele kıyasla, tek şarjla 100 kilometreden 200 kilometreye ulaşarak menzili ikiye katlamıştır.

En yüksek düzeyde güvenlik

Diğer normal akü yapılarına kıyasla son önemli avantaj ise LFP güç kaynağının termal ve kimyasal kararlılığıdır. Lityum, demir ve fosfat bileşimi, akünün aşırı ısınmaya karşı direncini artırmakla kalmaz ayrıca bir akü grubundaki zincirleme reaksiyon anlamına gelen ısıl sürüklenmeyi ortadan kaldırır. Sonuç olarak, LFP akülerin takılmasıyla kendiliğinden ateşleme olasılığı sıfıra düşer ve LF Electric güvenlik standartları yükseltilir.

 

İş ortağınız

Sıfır emisyonlu taşımacılık için elektrikli kamyon satın almaktan daha fazlası gerekir. Başarılı bir sıfır emisyonlu taşımacılık çözümü için DAF, gelişmiş rota analizi ve simülasyon araçlarını geliştirmiştir. Deneyimli DAF satış danışmanları sıfır emisyonlu taşımacılık görevini çeşitli DAF E-kamyon yapılandırmalarına ve şarj ekipmanı teknik özelliklerine göre planlamak için bu araçları kullanırlar. Alternatif teknik çözümleri keşfeder, bu çözümlerin sonuçlarına yönelik net bir görüş sunar ve sıfır emisyonlu taşımacılık görevi için optimum çözümü belirlerler. Tüm bu aşamalarda müşterilerimizle yakın bir iş birliği kurarız.

 
Dealer advice

Elektrikli kamyon servisi

Elektrikli kamyonlar geleneksel kamyonlardan farklı servis çalışmaları gerektirir. DAF bayisi, kamyonlarınızı yolda tutmak için tamamen eğitimli ve sertifikalı uzmanların yanı sıra en güncel bilgilere sahiptir.

 
DAF-Electric-truck-and-charger

Şarj sistemleri

DAF, aküleriniz için doğru şarj sistemlerini seçmenize yardım etmeye hazırdır. Önde gelen tedarikçilerle yakın iş birliği içinde çalışırız. Çok çeşitli şarj istasyonları ve kapasiteler mevcuttur. Ayrıca sürücüleriniz için elektrikli kamyonunuzdan en iyi şekilde faydalanabilmelerine yardımcı olacak özelleştirilmiş eğitimler geliştiririz. Bu, DAF'ın yalnızca en iyi kamyonları temin etmekten daha fazlasını nasıl yaptığına dair verilebilecek örneklerden sadece biridir.

Elektrikli araclar icin sarj istasyonlari
 

İlgili Bilgiler