Future truck

Şehir içi dağıtım 2050

 

Şehir içi dağıtım 2050'de nasıl olabilir? Biraz ileriye saralım. İnsanlar alışverişlerinin giderek daha büyük bir kısmını internet üzerinden yapıyor ancak her şey doğrudan eve teslim edilmiyor.

 
 

Ürünler uzun mesafeli taşımacılık şirketleri tarafından şehrin dışındaki dağıtım merkezlerine taşınır. Buradan dizel-hibrit tahrik hatları olan ‘dağıtıcı kamyonlar’ şehrin yakınına kadar gider ve burada ürünler, şehir içinde sürüş düzenlemeleriyle uyumlu (tamamen elektrikli, sessiz ve emisyonsuz) bir kompakt dağıtım kamyonuna aktarılır. Tavandaki güneş panelleri kamyona enerji sağlar.

Geleceğin dağıtım kamyonu şehir içinde 7/24 ürün dağıtımı yapar. Müşterilerin telefonlarına kamyonu takip edebilecekleri bir mesaj gönderilir. Bu, bölgedeki insanların buluşma noktası olan küçük bir mahalle marketi gibidir ve böylece önemli bir sosyal rol yerine getirilir. 

Geleceğin dağıtım kamyonu iletişimi teşvik edecek şekilde tasarlanmaktadır. Şehir içi dağıtım nasıl değişecek ve kamyonların nasıl bir rol oynaması gerekecek?