still-paccar-motor

Temiz dizel teknolojisi

İçten yanmalı motorun geleceği

 

Dizel motorlu kamyonların emisyonlarını azaltma konusunda halihazırda atılmış etkileyici adımları değerlendirmek önemlidir. Teknolojideki iyileştirmeler ve hepsinden önemlisi yeni nesil CO2nötr yakıtların piyasaya sürülmesi, güvenilir ve verimli içten yanmalı motorun geleceğinin de temiz olabileceği anlamına gelir.

 
 

NOx ve kurum emisyonlarında büyük ölçüde azalma

Euro 6 dizel motorlu modern bir kamyon, 25-30 yıl önceki bir kamyona göre yaklaşık %95 daha az azot oksit emisyonuna sahiptir. Kurum parçacıklarının emisyonları da aynı süre içinde en az %97 oranında azaltılmıştır. Başka bir deyişle 1994'ten kalma bir Euro 1 kamyonun ürettiği azot oksit emisyonu, günümüzde 20 kamyonun ürettiği emisyona eşittir. Kurum parçacıklarının emisyonuna baktığımızda ise 1994'ten kalma bir Euro 1 kamyon, günümüzdeki 35 modern kamyona eş değerdir.

Resimde, emisyonları azaltmak için kısa vadede atılabilecek en büyük adımın eski kamyonları en modern Euro 6 araçlarla değiştirmek olduğu gösterilmektedir.

Euro 1 6 compared
 
 

Şu emisyonları azaltma konusundaki önemli adımlar: CO2 

Peki ya CO2emisyonlarında durum nedir? En yeni nesil DAF kamyonları, 20 yıl önceki modellere kıyasla %25 daha verimlidir. Yakıt tüketiminin %25'in üzerinde azaltılması, CO2 emisyonlarının da doğrudan %25 oranında azaltılması demektir. Yeni yakıt türleri piyasaya sürüldükçe bu konuda daha fazla iyileştirme beklenebilir.

HVO halihazırda piyasada mevcuttur ve CO2 emisyonlarını %90'a kadar azaltabilir. Önümüzdeki yıllarda içten yanmalı motorlar da hidrojen ile çalışabilecek ve böylece CO2 emisyonlarını %100 azaltabilecektir. Daha uzun vadede ise hidrojen dışında, üretimden yanmaya kadar %100 CO2 nötr olan ve içten yanmalı motora tam olarak uygun daha fazla yakıt ufuktadır. Hidrojenin rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen yeşil elektrik kullanılarak elektrolizle üretildiği, yenilenebilir "Güçten Sıvıya yakıtlar" ya da e-yakıtlar buna bir örnektir.

MX-13_schuin_links_voor
 
 
 

İlgili Bilgiler