DAF, gizliliğinize saygı duyar. Tanımlama bilgilerini web sitesi işlevselliği, web sitemizle ilgili deneyiminizi geliştirme, sosyal medyayla entegrasyon kurma ve web sitemiz içinde ve dışında pazarlama faaliyetlerini hedeflemeye yardımcı olma gibi çeşitli amaçlar için kullanırız. Web sitemizi ziyaretinize devam ederek tanımlama bilgilerinin kullanımına izin vermiş olursunuz. Ancak tanımlama bilgileri tercihlerinizi özelleştirmek isterseniz aşağıdaki "Ayarları değiştir" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Tanımlama Bilgisi Bildirimimizi ziyaret edin.
DAF CF HVO Snel

SNEL Logistic Solutions

(Belçika) HVO kullanıyor: "Neredeyse %90 daha az CO₂ emisyonu"

En son nesil DAF LF, CF ve XF kamyonlar, "yenilenebilir yakıtlar" ile mükemmel uyum sağlar. Belçika kenti olan Deinze'deki Snel Logistics, kapsamlı HVO testleri yürütüyor. Neden mi? Çünkü neredeyse %90 daha az CO2 emisyonu sağlıyor. Sürdürülebilirliği temel değerlerinden biri olarak gören Belçikalı lojistik firmasının genel müdürü Gert Snel'e göre "Sıvılaştırılmış doğal gazdan (LNG) daha iyi bir alternatif".

 

1985'te kurulan, Denize'deki SNEL Logistic Solutions büyüyerek Belçika'daki en saygın lojistik şirketlerinden biri haline geldi. Gert Snel, "En başından beri, malların A noktasından B noktasına taşınması konusunda katma değer sunmaya odaklandık," diyor. "Ve işte bu noktada diğerlerinden farkımızı gösterdik, bu da taşıma sektöründeki rekabetin çok yüksek olduğu bir zamanda önemli bir faktör oldu." SNEL Logistic Solutions, 60.000 m2 alanı kaplayan, gerektiğinde 7/24 çalışabilen ve firmanın müşterilerine özel olarak tasarlanmış hizmetler sunabilen modern dağıtım merkezlerine sahip.

Çeşitlilik sürekliliği getiriyor

Çok çeşitli çekici/römork kombinasyonları, SNEL Logistic Solutions firmasının müşteri portföyünün ne kadar geniş olduğunu açıkça gösteriyor. Gert Snel, "Bir yandan gıda sektörü için yoğun dağıtım hizmeti sağlamaya odaklanırken diğer yandan kimyasal taşıma alanında muazzam bir artış oluğunu gördük," diyor. "Bu pazar segmenti, orta-uzun vadede ciromuzun %30'unu oluşturursa şaşırmam. Faaliyetlerimizi bu kadar geniş bir kitleye sunacak şekilde genişletmeyi başarmamız muhteşem bir şey. Bu, işletmemizin devamlılığı için yararlı.

Ayrıca bu, müşterilerin bizimle yeni sulara yelken açma konusunda istekli olduğunu tüm ekibimize kanıtlayan bir gelişme. Bu da bize ne kadar güvendiklerini çok iyi bir şekilde gösteriyor." 

Olağanüstü güvenlik örneği

"Sürdürülebilir iş uygulamaları", %65'i DAF olan 180 araçlık bir filoya sahip olan bu lojistik firmasının en önemli temel değerlerinden biri olarak kökleşmiştir. Snel, "Bizim için sürdürülebilir iş, her şeyden önce güvenliğe maksimum önem vermektir," diyor. "Sürücülerimizin eğitimine ve kamyonlarımız da dahil olmak üzere modern güvenlik sistemlerine ciddi şekilde yatırım yapıyoruz. Sonuç: 2013'te, Belçika'da Kamyon Güvenliği etiketi kazanan ilk lojistik şirketi olduk ve Hollanda trafik güvenliği kurumu tarafından olağanüstü güvenlik örneği seçildik." SNEL Logistics Solutions web sitesini ziyaret eden herkes, "Sürdürülebilir İş Uygulamaları"nın ağırlıklı olarak çevresel sorunlara odaklandığını hemen anlayacaktır. Bu, EcoCombi'yi kullanmaya başlayan, tüm araçlarında standart olarak düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler kullanan ve azami hızı 85 km/sa olarak belirleyen ilk şirketlerden biriydi; tüm bunlar yakıt tüketiminin %3 ve CO2 emisyonlarının %3 oranında azalmasını sağladı. 

"Benim için bu, ekonomi ve ekolojinin nasıl bir arada olabileceğini gösteren mükemmel bir örnek."

Ekonomi ve ekoloji

Snel: "Elbette alternatif yakıtları da inceliyoruz ve bu yüzden şu anda, tamamıyla gıda maddeleri içermeyen atıklardan üretilen bitkisel bir yağ olarak HVO'yu deniyoruz. Bu bizim için önemli bir etmendi. Her yeni DAF aracı, üzerinde değişiklik yapılması gerekmeden HVO kullanabilir, üstelik bakım gereksinimleri bile değişmez. Etkileri ise muazzam: %89 daha az CO2, %33 daha az partikül, %9 daha az azot. LNG'den çok daha iyi bir alternatif. Kamyonların uygun dolum istasyonu bulmak için rotasından sapması gerekmez çünkü biyodizel, iş ortağımız Maes Energy & Mobility tarafından tesislerimize kurulan 10.000 litrelik bir depodan sağlanır. Asıl güzel yanı ise dizel motorlu bir kamyonun güvenilirlik, dayanıklılık, işletme maliyeti ve yeniden satış değeri gibi avantajlarının tümünün korunmasıdır. Benim için bu, ekonomi ve ekolojinin nasıl bir arada olabileceğini gösteren mükemmel bir örnek." ■

 
 
DAF CF HVO Snel
 
 


HVO nedir?
HVO (Hidrojenle İşlenmiş Bitkisel Yağ); kızartma yağı, hayvansal yağlar veya kağıt hamuru gibi atık ürünlerden yapılan sentetik bir dizeldir. HVO herhangi bir oranda normal dizel yağ ile karıştırılabilir. En son nesil tüm DAF kamyonlar HVO ile kullanıma uygundur.