DAF-strengthens-position-in-2020-01

DAF 2020'de konumunu güçlendirdi

Şirket tarihindeki ikinci en büyük pazar payı

 
Download
  • 5 Ocak 2021 Salı
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

DAF Trucks, 2020 yılında küresel ticari araç üreticisi konumunu güçlendirdi. Avrupa ağır hizmet (16 ton üzeri) segmentindeki pazar payı %16,3'e yükseldi. Yeni nesil kamyonlar Tayvan ve Brezilya'da tanıtıldı. Sıfır emisyonlu CF Electric'in üretimi duyurularak DAF'ın çevre duyarlılığı alanındaki liderliğini ortaya koydu.

 

2020 yılında DAF, 230.400 araçlık toplam Avrupa ağır hizmet pazarında 37.580 kamyon tescil ettirerek şirket tarihinde ikinci en iyi başarı olan %16,3 oranında (2019'da %16,2) pazar payı elde etti. Avrupa orta hizmet segmentindeki (6 ila 16 ton) kamyon pazarında toplam 41.400 araç ile DAF'ın pazar payı %9,5 (2019'da %9,7) oldu.

6 Avrupa ülkesinde pazar lideri

DAF, Hollanda (%31,8), Birleşik Krallık (%31,6), Polonya (%23,7), Macaristan (%27,9) ve Bulgaristan'da (%25,4) ağır hizmet pazarı liderliğini sürdürdü. Hollandalı kamyon üreticisi, Portekiz'de 2020 pazar liderliğini de kazandı (%21,8). DAF, çekiciler bakımından Avrupa'da lider konumdadır ve Avrupa'nın en büyük iki pazarında (Almanya ve Fransa) ithal edilen birinci sıradaki markadır. Ağır hizmet tipi sabit kasalı kamyonlar segmentindeki pazar payı %11,5'e yükseldi.

Avrupa dışındaki satışlar

DAF geçtiğimiz yıl AB dışında 5880 kamyon sattı ve yeni nesil araçlarını Tayvan (Euro 6), Brezilya'nın (Euro 5) yanı sıra Orta Doğu ve Afrika'da (Euro 3 ve 5) satışa sundu. Yerel olarak monte edilen 10.000'inci kamyon, DAF'ın Avrupalı üreticiler arasında ağır hizmet pazarının lideri olduğu Tayvan'da teslim edildi. DAF aynı zamanda İsrail ve Beyaz Rusya'da da pazar lideridir. DAF 2020 yılında dünya çapında otobüs, şehirler arası otobüs ve özel araç üreticilerine yaklaşık 2000 PACCAR motor satışı yaptı.

"Rekor üstüne rekor"

Yönetim Kurulu üyesi ve Pazarlama ve Satış sorumlusu Richard Zink, "2020 yılında rekor sayıda DAF MultiSupport Onarım ve Bakım sözleşmesi sattık, PACCAR Financial pazar payında rekor kırdık ve rekor sayıda DAF Used Trucks kamyonunu yeni sahiplerine teslim ettik. Hedefimiz lider pozisyonumuzu daha da güçlendirmektir ve bu nedenle 1100'den fazla profesyonel bayi ve hizmet noktasından oluşan ağımızı stratejik olarak genişletmek için bayilerimizle birlikte çalışıyoruz. Örneğin geçen yıl bağımsız bayilerimiz Avrupa, Güney Amerika, Asya ve Afrika'da toplam 45 yeni bayilik açtı." dedi.

Çevre duyarlılığı alanındaki liderlik

Yanmalı motor teknolojisinin sürekli olarak geliştirilmesinin yanı sıra DAF, şehir içi alanlarda daha düşük CO2 emisyonlarını ve daha iyi hava kalitesini destekleyen akü ve hibrid ve elektrikli güç aktarma organları için en son teknolojilere yatırım yapıyor. DAF müşterileri, şehir içinde sürüş sırasında sıfır emisyonlu akü teknolojisini kullanan ve bölgesel rotalar üzerinde temiz dizel motorunu uygulayan CF Hybrid kamyonun avantajlarından yararlandı. DAF, 200 kilometre genişletilmiş elektrik menzili sunan yeni CF Electric kamyonun üretileceğini duyurdu ve kısa bir süre önce 280 kilometre sıfır emisyon menziline sahip LF Electric'i piyasaya sürdü.

Daha da büyümeye hazır

DAF, 2020 yılında 37.600'den fazla CF ve XF kamyon ile yaklaşık 9000 LF aracı üretti. Harry Wolters, DAF Trucks President, 'a göre, "Avrupa'da kamyonlara yönelik talep yılın ikinci yarısında Avrupa ekonomilerinin iyileşmesiyle birlikte arttı." "2021 Avrupa kamyon pazarının iyileşmeye devam edeceği ve 250.000 ile 280.000 kamyon aralığında olacağı tahmin ediliyor. Müşterilerimize üstün kalite, olağanüstü yakıt verimliliği ve üstün sürücü konforu sunarak daha da büyümeye hazırız."

DAF Trucks Türkiye

DAF Trucks Türkiye ağı ve satışları son derece olumlu bir şekilde gelişti. DAF Trucks Türkiye, kritik lokasyonlarda 5'ten fazla servis noktasıyla ağını geliştirdi ve kamyonların satışı 300'ün üzerinde bir sayıya ulaştı. Türkiye'de her geçen gün daha fazla filo, yeni DAF motorunun ve pozitif dizel tüketiminin etkisini fark ediyor. Bu, her bir araç için ücretsiz eko sürücü eğitimi ile DAF'ı Türk nakliye şirketleri için çok uygun maliyetli ve istenen bir kamyon haline getiriyor.

 

 
 

Basın İletişim Bilgileri

Gazeteci misiniz? Şirketimiz, ürünlerimiz, servislerimiz veya başka bir konuda bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Rutger Kerstiens
Kurumsal İletişim Departmanı

T: +31 (0)40 214 4191
E: rutger.kerstiens@daftrucks.com

Rutger Kerstiens