DAF-The-New-XF-grill-Wallpaper-04

Mevzuat

 

Vecto sayesinde CO2 sertifikası

Taşımacılık verimliliği ve çevreyi koruma alanlarında lider konumunda olan DAF, Avrupa düzenlemelerine uygun olması gereken kamyonlarının fabrikadan çıktıkları anda CO2 sertifikasına sahip olacağını öngörmüştü.

 

Avrupa düzenlemeleri, Ocak 2019 itibarıyla, ağır segmentteki (16+ ton) yeni teslim edilen tüm 4x2 ve 6x2 Euro 6 kamyonların COemisyon sertifikasıyla birlikte sunulmasını gerektirmektedir. Diğer araç yapılandırmaları da 2030 yılında bunu takip edecektir. Bu emisyon sertifikaları tek tip, standart ve onaylı Vecto aracı kullanılarak oluşturulur.  Taşımacılık şirketlerinin, çeşitli kamyon modellerinin ve markalarının CO2 emisyonlarını karşılaştırmasına olanak sağlar.

Vecto sayesinde, DAF bayiniz siz satın almaya karar vermeden önce gelecekteki kamyonunuzun CO2 emisyonlarıyla ilgili bilgi sağlayabilir. Maksimum netlik ve şeffaflık için.
 
DAF Euro 6 model range

Euro 6: A'dan D'ye


31 Aralık 2013'ten beri, Avrupa Birliği'nde kayıtlı tüm yeni kamyonların Euro 6 emisyon standartlarını karşılaması gerekir. Euro 5 standardıyla kıyaslandığında, maksimum NOx emisyonları seviyesi %80 gibi büyük bir oranda azaltılarak 0,4 g/kWh değerine düşmüştür. İnce partiküllerin maksimum seviyesi ise %50'lik bir azalma ile 0,01 g/kWh değerine düşmüştür. Dahası, bu katı standartlar gittikçe artan koşullar altında karşılanmalıdır.

 

Sonuç olarak, bugünün Euro 6 kamyonu, 2014 veya 2015'te üretilen tamamen aynı kamyona göre çevre açısından çok daha iyidir. Bunun nedeni, kamyonların gittikçe daha fazla koşul altında standartları karşılamasının gerekmesidir ve Euro 6 serisi kamyonlar şimdi A'dan D'ye derecelendirilmektedir.

D modelleri en yeni olanlardır ve neredeyse tüm koşullar altında Euro 6 standartlarını karşılarlar: örneğin motoru ısıtırken veya daha yüksek rakımlarda. Diğer bir deyişle, kamyon ne kadar yeniyse en katı standartları karşılama olasılığı da o kadar fazladır.