DAF, gizliliğinize saygı duyar. Tanımlama bilgilerini web sitesi işlevselliği, web sitemizle ilgili deneyiminizi geliştirme, sosyal medyayla entegrasyon kurma ve web sitemiz içinde ve dışında pazarlama faaliyetlerini hedeflemeye yardımcı olma gibi çeşitli amaçlar için kullanırız. Web sitemizi ziyaretinize devam ederek tanımlama bilgilerinin kullanımına izin vermiş olursunuz. Ancak tanımlama bilgileri tercihlerinizi özelleştirmek isterseniz aşağıdaki "Ayarları değiştir" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Tanımlama Bilgisi Bildirimimizi ziyaret edin.
 
Download
  • 1 Eylül 2018 Cumartesi
  • Eindhoven
 

DPF'yi değiştirme

Bakımı iyi yapılan bir DPF, DAF kamyonunuzun optimum durumda kalmasına yardımcı olur. 

 
Workshop-DPF-Euro-6-replacing
 

Bir DAF Euro 6 kamyonunuz varsa bayinizi ziyaret etmeden uzun süre kullanabileceğiniz yüksek kaliteli bir araca sahipsiniz demektir. Peki Dizel Partikül Filtresine (DPF) iyi bakım yaptırmanın önemini biliyor musunuz? 

Son yıllarda emisyon standartları çok daha katı hale gelirken, kamyon motorları üzerindeki hava kirliliğine yönelik kısıtlamalar arttı. DPF, egzoz sisteminin ürettiği egzoz gazlarını filtreler ve kurum parçacıklarını tutar. 

Zaman içinde kurum parçaları nedeniyle DPF tıkanabilir. Kurumu küle dönüştürmek için rejenerasyon işlemi yapılır. Bu işlem sonucunda filtrede yer açılırken, küller DPF'nizin içinde kalır. DPF'nin içinde kalan kurum ve kül hacmi ne kadar yüksek olursa rejenerasyon yapmak için gereken yakıt miktarı ve düşük performansla karşılaşma ihtimaliniz de o kadar artar. 

Rejenerasyonu kendim yapabilir miyim? 

Kumanda tablonuzda dört seviyede uyarılar görüntülenir. İlk üç seviye için kumanda tablosundaki düğmeyi kullanarak rejenerasyon işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Dördüncü ve son uyarı sinyali, DAF'ınızın motorunun artık maksimum gücünün sadece %50'sinde çalıştığı anlamına gelir. Bu durumda derhal DAF bayiniz ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

DAF bayisi nasıl yardımcı olabilir?

DPF servisinde DPF, daha önce yenilenen bir DPF ile değiştirilir. Bu da en kısa sürede tekrar yola dönmeniz anlamına gelir. Daha sonra filtreler iyice temizlenir ve tıkanıklık olup olmadığı kontrol edilir. Kanalların hiçbirinde kurum ve kül kalmadığından emin olmak için bir dizi ölçüm uygulanır. Daha sonra bayi, DPF'nin egzoz sistemi içindeki işlevini yerine getirmeye uygun olup olmadığını belirler. DPF kriterleri karşılıyorsa yenisiyle aynı durumda olarak kabul edilir ve tamamen yeni bir servis aralığına kadar tekrar kullanılabilir. 

DPF'nin kullanıma bağlı olarak ortalama üç yılda bir veya yaklaşık 500.000 km sonra değiştirilmesi gerekir. Kumanda tablonuzdaki uyarılara dikkat edin. Uyarı sinyallerini daha sık görmeye başlarsanız DAF bayinizle iletişime geçin. 

DPF temizliği

Sorularınız mı var?

DPF ya da DAF kamyonunuzun diğer parçaları hakkında sorularınız mı var? İstediğiniz zaman DAF bayinizi ziyaret edebilirsiniz.