DAF, gizliliğinize saygı duyar. Tanımlama bilgilerini web sitesi işlevselliği, web sitemizle ilgili deneyiminizi geliştirme, sosyal medyayla entegrasyon kurma ve web sitemiz içinde ve dışında pazarlama faaliyetlerini hedeflemeye yardımcı olma gibi çeşitli amaçlar için kullanırız. Web sitemizi ziyaretinize devam ederek tanımlama bilgilerinin kullanımına izin vermiş olursunuz. Ancak tanımlama bilgileri tercihlerinizi özelleştirmek isterseniz aşağıdaki "Ayarları değiştir" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Tanımlama Bilgisi Bildirimimizi ziyaret edin.
DAF_NGD_XGplus_nameplate_wide

Güçten Sıvıya

CO₂ emisyonlarında %100'e kadar azalma

 

Daha uzun vadede, üretimden yanmaya kadar %100 CO2 nötr olan ve içten yanmalı motora tam olarak uygun yakıtlar ufuktadır. Hidrojenin rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen yeşil elektrik kullanılarak elektrolizle üretildiği, yenilenebilir "Güçten Sıvıya yakıtlar" ya da e-yakıtlar buna bir örnektir.

 
 

Şunun toplanması: CO2

Hidrojenin geri dönüştürülmüş CO2 ile birleştirilmesiyle sentetik yakıt üretilir. CO2 'yi yakalamak ve depolamak için geliştirilen filtreler "Güçten Sıvıya" yakıt prensibinin merkezinde yer alır. Yanma sırasında açığa çıkan CO2 'nin toplanması ve bunun hidrojenle birleştirilmesi döngüyü tamamlar. Esasen egzozdan çıkan CO2 yeni yakıt oluşturmak için kullanılır.

 

CO2-nötr

Geleceğin "Güçten Sıvıya" yakıtları, mevcut yakıt dağıtım ağları aracılığıyla dağıtılabilir ve halihazırda modern yanmalı motorlarda kullanılabilir. Hidrojenin güneş, su veya rüzgar enerjisi kullanılarak üretildiği durumlarda bu yakıtların kullanımı tamamen CO2 nötrdür. "Güçten Sıvıya" yakıtlar şu anda yüksek maliyetlerle ve küçük ölçekte üretilmektedir. Bu yakıtların 2025 ve 2030 yılları arasında piyasada daha yaygın hale gelmesi beklenmektedir.

 
 

To create e-fuels, hydrogen is generated via electrolysis, using green electricity captured from wind and solar energy. This hydrogen is combined with recycled CO2 to produce a synthetic fuel.

Power to liquid