DAF CF Electric

DAF CF Electric, elektrik gücüyle 150.000 kilometre katetti

 
Download
  • 23 Aralık 2019 Pazartesi
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

Sadece elektrik gücüyle 150.000 kilometre, dünyanın çevresinin neredeyse dört katı mesafeye eşdeğer. İşte bu, bazı müşterilerinin sahip olduğu CF Electric araçları sayesinde DAF'ın kazandığı kapsamlı pratik deneyimin ta kendisidir. VDL E-Power Teknolojisiyle donatılmış bu gelişmiş araçları müşteriler, gıda ve konteyner taşıma gibi amaçlarla her gün kullanıyorlar. 

 

DAF CF Electric Haziran ayında, Avrupa'da yenilikçi ve sürdürülebilir lojistik hizmetlerine yönelik gelecek vaat eden ve yeni teknolojiler kullanma konusunda saygın bir ödül olan Green Truck Logistics Solution 2019 ödülüne layık görüldü. Gittikçe daha fazla şehir, yakın gelecekte şehir merkezlerinde yalnızca emisyonsuz ve neredeyse tamamen sessiz araçların kullanımına izin verme konusundaki niyetlerini dile getiriyor. DAF CF Electric buna yanıt niteliğindedir.

Sınırlı sayıda satış
İlk CF Electric bir yıl önce teslim edildi, o zamandan bu yana toplamda altı adet tamamen elektrikli kamyonla derin bir deneyim kazandı. Diğer durumların yanı sıra bu deneyimin sonucunda şirket içinde "2. Aşama" olarak nitelenen, yeni nesil yazılım ve yeni bir kumanda tablosuyla donatılmış bir model ortaya çıktı.

Yönetim Kurulu üyesi ve Pazarlama ve Satış sorumlusu Richard Zink şöyle konuştu: "CF Electric'i sınırlı sayıda satmaya başlayabileceğimiz noktaya geldik. Yılda birkaç düzine kadar üretildiğini düşünün. Mükemmel kaliteyi garanti etmek için üretimi kontrollü bir şekilde başlatıyoruz. Aynı anda servis ağımızı da tam anlamıyla adım adım geliştirebiliyoruz. CF Electric çekici ünitesi artık Hollanda'da, Belçika'da ve Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde müşterilere sunuldu. Yerel pil şarj etme altyapısına ve satış sonrası olanaklarına bağlı olarak Avrupa'nın diğer kısımlarında satışların başlatılması da düşünülecektir."

Ticari uygulanabilirlik

CF Electric, müşterilerin bir elektrikli kamyonun ticari uygulanabilirliğini görmelerine ve bu aracı kullanmanın günlük uygulamalarda nasıl faydalı olduğunu deneyimlemelerine yardımcı olmuştur. İlk birkaç hafta boyunca CF Electric araçlarının 100 kilometrelik menzilinin yalnızca sınırlı bir kısmını kullanan bazı taşıma operatörleri artık araçla günde yaklaşık 250 kilometre yol katediyor. Richard Zink şöyle diyor: "Olay, yolculuklarınızı akıllıca planlamakta bitiyor. Pillerin hızlıca şarj edilebiliyor olması (doğru ekipman kullanıldığında 30 dakikanın biraz üzerinde bir sürede tamamen şarj olur) gerektiğinde hızlıca daha fazla kilometrelik ek menzil elde etmenizi sağlar."

Haftada 7 gün, günde 18 saat

DAF müşterileri olan Hollandalı Jumbo, Simon Loos ve Tinie Manders Transport ile Alman Rhenus Group şirketlerinin filolarında birer CF Electric yer alıyor. Ayrıca Tinie Manders'ta bu elektrikli kamyon çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Çekici şu ana kadar 30.000 kilometreden fazla yol yapmış durumda ve haftanın yedi günü sabahın altısından gece yarısına kadar çalışıyor. Çoğu zaman Eindhoven bölgesindeki kısa yolculuklarda kullanılıyor.

Tinie Manders Transport'un eş yöneticisi Eveline Manders, şöyle diyor: "CF Electric, diğer tüm DAF kamyonlar kadar güvenilir. Elektrikli bir kamyonun planlaması ve kullanımı farklı bir düşünce yapısı gerektiriyor. Kamyonu rotaya uydurmaktan ziyade, rotayı kamyona uygun şekilde planlamanız gerekiyor. Ayrıca kamyonu en iyi şekilde kullanmak için yükleme ve boşaltma sırasında pilleri şarj edebiliyor olmanız da önemli. Bu iki konuya dikkat ederseniz elektrikli kamyon şehir içi dağıtımda mükemmel bir alternatif olabilir."

DAF ve VDL Group kısa bir süre önce, şehir içi bölgelerde atık ve yan ürünlerin "sıfır emisyon" ile toplanması amacıyla dört adet tamamen elektrikli üç dingilli CF Electric çöp toplama kamyonunun faaliyete geçeceğini duyurdu.

DAF CF Electric Hakkında

DAF CF Electric, tek veya çift dingilli römorklarla ve 37 tona kadar GVW'lerle kullanılabilen şehir içi bölgelerdeki dağıtım uygulamaları için geliştirilmiş tamamen elektrikli bir 4x2 çekicidir. Bu kamyon "2018 Yılının Uluslararası Kamyonu" seçilen DAF CF'yi temel alır ve VDL'nin E-Power Teknolojisi sayesinde tamamen elektrikle çalışır. Akıllı güç aktarma organının merkezi 210 kilovat gücündeki elektrik motorudur. Bu motor, enerjisini toplam kapasitesi 170 kilovatsaat olan lityum iyon pil grubundan alır. CF Electric'in menzili yaklaşık 100 kilometre olup bu miktar şehir içi dağıtımdaki yüksek hacimli taşıma uygulamaları için uygundur.

DAF CF Electric — Teknik özellikler

Çekicinin ağırlığı                                                          9700 kg

Elektrik motoru                                                 210 kW

Tork                                                                2000 Nm

Pil kapasitesi                                        170 kWh

Tamamen şarj edilmiş durumdayken aracın menzili                    yaklaşık 100 km

Pillerin hızlı şarj süresi                                      35 dakika (300 kW'de)

 

Basın iletişim bilgileri: 

Rutger Kerstiens
Kurumsal İletişim Departmanı

T: +31 (0)40 214 4191
E: rutger.kerstiens@daftrucks.com