DAF, gizliliğinize saygı duyar. Tanımlama bilgilerini web sitesi işlevselliği, web sitemizle ilgili deneyiminizi geliştirme, sosyal medyayla entegrasyon kurma ve web sitemiz içinde ve dışında pazarlama faaliyetlerini hedeflemeye yardımcı olma gibi çeşitli amaçlar için kullanırız. Web sitemizi ziyaretinize devam ederek tanımlama bilgilerinin kullanımına izin vermiş olursunuz. Ancak tanımlama bilgileri tercihlerinizi özelleştirmek isterseniz aşağıdaki "Ayarları değiştir" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Tanımlama Bilgisi Bildirimimizi ziyaret edin.
Ada Wiacek

"Kadınların işleri daha hızlı yaptığı bir gerçek."

Ada Wiacek

 

Kadın kamyon sürücülerinin sayısı artıyor

Kocaman bir kamyon ve direksiyonda minyon genç bir kadın. Dikkat çekici Mickey Mouse çıkartmalı bir DAF kamyon. Ada Wiacek için bu hem bir hobi ve günlük iş hem de yakın zamanda kurdukları şirket dolayısıyla bir ticaret biçimi.

Günümüzde kadın kamyon sürücülerinin sayısı giderek artıyor. Sadece Polonya'da yaklaşık 3200 "kadın sürücü" olduğu tahmin ediliyor. Daha da önemlisi, iş verenler bu endüstride kadınların performansının erkeklerinki kadar iyi olduğunu belirtiyor: Çalışkanlar, eksiksiz iş yapıyorlar, dakikler ve daha iyi sosyal becerilere sahipler. Bu, sorunları çözmek için diplomasi gerektiğinde faydalı oluyor. "Kadınların işleri daha hızlı yaptığı bir gerçek. Ofise bir kadın girdiğinde rampayı bulmak veya rampadan yük indirmek kolaylaşıyor." diyor Ada gülerek. Ada, Ligenza Transport'ta hem sürücü hem de şirketin iş ortağı.

 
Ada Wiacek

 

"Yapabilir misin?" "Tabii ki!"

Ada, nişanlısı Pawel Ligenza ile birlikte yardımcı sürücü olarak çalışıyor. Birlikte beyaz - kırmızı 480 HP DAF XF Kusursuz Mükemmellik kamyonlarıyla binlerce kilometre seyahat ediyorlar. Mickey Mouse etiketi çok uzak mesafeden bile tanınabiliyor. Ayrıca genelde İspanyol pazarında iş yapan küçük bir araç parçası teslimat şirketi işletiyorlar. Önceki iş verenleri olan Wichot Transport müşterileri için çalışıyorlar. Eski iş verenleri, yeni bir şirket kurmalarında sakınca görmemiş ve hatta yardım teklifinde bulunmuş. Şirkete katılan ilk kadın olan Ada şunları söylüyor: "Hem Pawel hem de ben profesyonel olarak kamyon sürmeye bu şirkette çalışırken başladık. Pawel'in yedi yıllık deneyimi var; benim de üç. Nasıl mı başladı? Pawel yoldayken onsuz geçen günler giderek beni daha çok zorluyordu. Bir gün 'Yeter artık! Ben de seninle kamyon süreceğim' dedim. Bu sırada şirkette boş bir pozisyon vardı. Pawel patronuna, bu iş için ideal bir adayı olduğunu söyledi. Şirket sahibi başta ona inanamasa da beni görüşmeye davet etti; bu görüşme üç dakika kadar sürdü. Bana tek bir soru sordu: "Yapabilir misin?" Ben de "Tabii ki yapabilirim!" dedim. İşte bu şekilde buraya kadar geldim!" 


"Kadın sürücülerde" artış

Eskiden bu az görülen bir şeydi ama zamanla hem Polonya hem de Avrupa yollarında durum değişti. "Bazıları buna şaşırabilir ama dürüst olmak gerekirse ben sürüş tarzı veya endüstrideki yaklaşım açısından kadınlar ile erkekler arasında bir fark görmüyorum. Günümüzde artık meslekleri sadece kadınlar veya erkekler yapabilir gibi bir yaklaşım yok. Muhteşem bir aşçı, kuaför veya güzellik salonu çalışanı olan pek çok erkek var. Özellikle Fransa'da veya İspanya'da günde birkaç kez kamyon süren kadın görüyorum; çoğunlukla çift vardiya çalışıyorlar. Pawel ile aynı görevlere sahibim: Kamyonu sürüyorum, yüklerin indirilmesine yardımcı oluyorum, tekerlek değiştiriyorum, kanvası indiriyorum. Üst kirişlerde biraz sorun yaşıyorum ama kadın olduğum için değil, kısa olduğum için (1,54 m). Son zamanlarda rekor bile kırdım; 40 dakikada tekerlek değiştirdim!" diyor Ada.


DAF XF Kusursuz Mükemmellik ile taşıma endüstrisinin geleceği

Ligenza Transport henüz bir yıldır sektörde olmasına rağmen şimdiden gelecek yatırımlara dair planları var. Şirkette zaten yüksek kalite kabinli iki 480 HP DAF XF kamyon bulunuyor ve bu yıl en yeni XF SSC Kusursuz Mükemmellik modelini satın almayı planlıyorlar. Genç iş ortağı çiftin iki sürücüsü ile birkaç yardımcı sürücüsü var ve işe alımlara devam ediyorlar. Tüm DAF kamyonlarda Disney animasyon filmleriyle bağlantı etiketler bulunuyor; bu da Ada ile Pawel'in ortak ilgi alanlarından biri. Bu nedenle, Polonya plakalı ve Mickey Mouse etiketli bir DAF kamyon görürseniz el sallamayı unutmayın; direksiyonun başında muhtemelen Ada bulunuyordur.