DAF, gizliliğinize saygı duyar. Tanımlama bilgilerini web sitesi işlevselliği, web sitemizle ilgili deneyiminizi geliştirme, sosyal medyayla entegrasyon kurma ve web sitemiz içinde ve dışında pazarlama faaliyetlerini hedeflemeye yardımcı olma gibi çeşitli amaçlar için kullanırız. Web sitemizi ziyaretinize devam ederek tanımlama bilgilerinin kullanımına izin vermiş olursunuz. Ancak tanımlama bilgileri tercihlerinizi özelleştirmek isterseniz aşağıdaki "Ayarları değiştir" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Tanımlama Bilgisi Bildirimimizi ziyaret edin.
DAF-BIANCA-BRO_0034a-dark

Bianca Weijers Tüss

"Erkek işi derken? Etrafım hep kadınlarla dolu"

Yazı: Bert Roozendaal

fotoğraf: Roozworks en Mitch Weijers

 

Direksiyon başında bir kadının olduğu 25,25 metrelik EcoCombi. İskandinavya'da çok normal bir manzara. Artık Hollanda'da da en az bir tane olduğunu biliyoruz. Kendisinin kadın kamyon sürücülerine yapıştırılan "olağan dışı" etiketi için harcayacak vakti yok. "Erkek işi derken? Etrafım hep kadınlarla dolu." Bunun bir sebebi de Bianca Weijers'in işvereni Cornelissen yerine Kruidvat eczane zinciri için bir kamyon kullanıyor olması.

 
 
Bianca-round-01
 

"Her zaman ilk olarak kadın sürücüye yardım edildiğini söylerler. Ama paletli kamyonumla gelince kırmızı ruj ve sarı bukleler pek de işime yaramıyor." diyor ve gülüyor. "Nasıl olsa makbuzlarımı imzalayan mağaza müdürünün de bukleleri ve ruju var!"

 
 

Bianca Weijers Tüss (34), aynı zamanda kamyon sürücüsü olan Paul ile evli ve iki çocukları var. Bianca, "Ailede iki sürücü olması bazen fazlasıyla hareketli olabiliyor" diyor. "Ama ben gençliğimden beri arabalarla ilgileniyordum ve sokak arabalarının ortamına da dahil oldum. 'Hızlı ve öfkeli' olmak için yaşıyordum. Bir Honda CRX'im vardı ve zamanında bana bir servete mal olmuştu. Fakat araç sayesinde Paul ile tanıştım."

Babası bir kamyon sürücüsü olsa da başlangıçta Bianca'nın babasının izinden gitmek gibi bir niyeti olmamıştı. "Bir teslimat kamyoneti ile başladım ve ardından kurye olmayı düşündüm. Fakat bu alanda bulabileceğim bir iş yoktu çünkü herkes benim gibi kurye olmaya karar vermiş gibiydi. O dönem araç yük aracı ehliyeti sınavına girdim ve inşaat ve kargo sektörlerinde taşımacılık yapmaya başladım. Sekiz yıl önce Cornelissen ailesine katıldım ve o zamandan beri onlar için sürücülük yapıyorum."

DAF-BIANCA-BRO_0187a
 

"İşe 05:30'da başlamak benim için güzel bir uyku demek"

Bugün Bianca'nın oğlu Mitch (6) kendisiyle birlikte yolculuğa çıktı ve iki adet B-double şehir römorkuna bağlı büyük DAF kamyonda kendisine ait çocuk koltuğunda oturuyor. "Arka kapak takıldı ve annemin yeniden çalışabilmesi için bir düğmeye basmam gerekiyordu" diyor gururlu bir şekilde. "Mitch yolculuk esnasında bana katılmayı seviyor. Kızım Sterre hala çok küçük" diyor Bianca. "Haftada üç gün çalışıyorum ve Paul beş gün çalışıyor. İkimiz de aynı firma için çalışıyoruz. Paul pazartesi günleri izinli olduğu için pazartesileri kamyonunu ben sürüyorum. Fakat ikimiz de cuma ve cumartesi günü çalışıyoruz, bu yüzden annem bizim için çocuklara bakıyor. Elbette sıradan bir aileye benzemiyor. Vardiyam genellikle 03:30'da başladığı için çoğunlukla sabah 02:30'da kalkmam gerekiyor. Ama bazen 05:30'a kadar işe başlamıyorum ve bu da benim için güzel bir uyku demek!"

Bianca hiçbir zaman işini zor bulmuyor. "Bir kadın bu işte sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Bu DAF kamyonu örnek alalım. Vitesi manuel olarak değiştirmek zorunda değilsiniz, kolayca yönlendiriliyor ve vücudunuz çok büyük olmasa bile koltuk mükemmel. Ayrıca EcoCombi'yi sürmeye çok kısa sürede alışıyorsunuz. Elbette şehir içindeki teslimat adresine ulaşmak çoğu kez gerçekten zor olabiliyor. Bazen yükü sokağa boşaltmak zorunda kalıyorum. Yükleme alanına park edilmiş bir araba varsa trafik polisi olay yerine varana kadar arabanın gitmesi ihtimaline karşı her zaman arabanın fotoğrafını çekiyorum. Söz konusu bisikletçiler olduğunda asla yeterince dikkatli olamıyorsunuz. Bazıları kamyonunuzun etrafında yüreğinizi ağzınıza getirecek manevralar yapabiliyor."

 
 

'Her şeyi bildiğini sanıyorsan neden kendin yapmıyorsun?'

Bianca, en büyük keyfi EcoCombi'yi sürerken alıyor. "Bu kadar büyük bir aracın yapmasını istediğiniz şeyi kusursuz bir şekilde yapması harika bir his. Evet, döner kavşak üzerinde dönüş yaparken veya bir virajı alırken dört farklı dönüş noktasına dikkat etmelisiniz. Başlangıçta yükleme rampasına doğru geri yanaşmak bana zor geldi. EcoCombi derslerime çalışırken römork takılı kapalı kasa bir kamyon kullandım. Bu şekilde çalışmak iki şehir römorkuyla çalışmaktan çok daha kolaydı. İlk hafta bunu başarmakta gerçekten zorlandım. Hatta ciddi bir şekilde işi bırakmayı bile düşündüm. 'Bunu asla yapamayacağım' dedim kendime. Çünkü bu kadar büyük bir kamyon her zaman büyük bir soruna sebep oluyor ve aracı kullanmayı deneyen veya size nasıl kullanmanız gerektiğini söyleyen insanlar hiç eksik olmuyor. İş arkadaşlarınızın hakkınızda ne düşündüğüne asla aldırmayın. Böyle bir durumda kadın olmak kesinlikle işe yaramıyor. Ama her zaman şunu söylemişimdir: 'Her şeyi bildiğini sanıyorsan neden kendin yapmıyorsun?' Bir hafta sonra işi kavramaya başladım. Şimdi bunu nasıl yapacağımı biliyorum ve onlar bilmiyorlar." 

Yükleme ve boşaltmadan bahseder misin? "Kruidvat'ta, silindirik konteyner yerine palet kullanıyorlar. Kamyonumun elektrikli paleti olduğu için işler benim için fazlasıyla kolaylaşıyor. Elektrikli palet bitkin düşmemenizi sağlıyor. Bunu kariyer açısından tüm kadınlara tavsiye ederim. Sıra dışı olmanızı sağlayacak havalı bir iş arıyorsanız kamyon sürücüsü olun. Ama ben ön plana çıkma konusunda şanssızım çünkü Kruidvat'ta çok az erkek personel var!"

DAF-BIANCA-BRO_0202a