DAF, gizliliğinize saygı duyar. Tanımlama bilgilerini web sitesi işlevselliği, web sitemizle ilgili deneyiminizi geliştirme, sosyal medyayla entegrasyon kurma ve web sitemiz içinde ve dışında pazarlama faaliyetlerini hedeflemeye yardımcı olma gibi çeşitli amaçlar için kullanırız. Web sitemizi ziyaretinize devam ederek tanımlama bilgilerinin kullanımına izin vermiş olursunuz. Ancak tanımlama bilgileri tercihlerinizi özelleştirmek isterseniz aşağıdaki "Ayarları değiştir" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Tanımlama Bilgisi Bildirimimizi ziyaret edin.
DAF-CF-Hybrid-main-press-release-iaa

Hibrit Elektrikli Araçlar

Her iki alanda en iyisi

 

HEV veya Hibrit Elektrikli Araçlar – Her iki alanda en iyisi: Kentsel alanlarda tamamen elektrikli, diğer her yerde temiz dizel teknolojisi. DAF, neredeyse her duruma uyarlanabilir olmak gibi önemli bir avantaja sahip olan ve gelecek vadeden bu teknolojiyi bir süredir test ediyor.

 

 
DAF-CF-Hybrid-Driveline

DAF CF Hybrid

Şu anda sahada test edilen DAF CF Hybrid Innovation kamyonları, hibrit tahrik hatları için özel bir ZF TraXon şanzımanla entegre edilmiş bir 10,8 l PACCAR MX-11 dizel motora (330 kW/450 hp değerine kadar) ve bir ZF elektrik motoruna (75 kW/100 hp, maksimum güç: 130 kW/175 pk) sahiptir. Elektrik motoru, dizel motor kullanılırken şarj edilen bir 85 kWh pil grubuyla çalıştırılır. Pil tamamen şarj edildiğinde toplam ağırlığa bağlı olarak kamyon, 50 kilometrelik bir elektrikli çalışma menziline sahip olur, bu da kentsel alanlara girip çıkmak için yeter de artar bile.

 

Şehir dışında CF Hybrid, uzun bir çalışma menzili sunan temiz ve verimli PACCAR MX-11 dizel motorla çalışır. Egzoz freni ve Yokuş Aşağı Hız Kontrolü ile üretilen enerji, dizel motoru desteklemek için elektrik motoru tarafından kullanılır. Bu, dizel motor kullanılırken hem yakıt tüketimi hem CO2 emisyonları açısından çok avantajlıdır.

 

 
DAF CF Hybrid-Innovation Truck

DAF, CF Hybrid'in saha testine başlıyor

Marcel Pater (Peter Appel Transport): "Müşterimiz Albert Heijn ile birlikte her zaman CO₂ ayak izimizi azaltmanın yollarını arıyoruz. DAF CF Hybrid ile şehirde tamamen elektrik enerjisi kullanıyoruz ve dizel motoru sayesinde kamyon hiçbir sorun olmadan farklı dağıtım merkezlerine gidip dönebiliyor."

Daha fazlasını okuyun
 

Daha sıkı emisyon düzenlemelerini karşılama

Hibrit çözümler, operatörlerin daha sıkı emisyon düzenlemelerini karşılamasını da sağlar. 2025'ten itibaren bazı Avrupa şehirlerinde şehir merkezlerine sadece sıfır emisyonlu ticari araçların girmesine izin verilecek. Hibrit teknolojisi, çoğunlukla kentsel alanların dışında yol kateden ağır ve orta hizmet tipi kamyonların bu kısıtlamaya uyması için ideal çözümdür. Tamamen elektrikle çalışan araçlar kentsel alanlarda sıfır emisyon sağlarken temiz dizel teknolojisi, şehir dışında maksimum menzil ve esneklik sunar.

DAF-CF-Hybrid-Ghostview
 
DAF-CF-Hybrid

DAF hibrit teknolojisi

DAF uzun bir hibrit teknolojisi geçmişine sahiptir. 2010'da, tamamen elektrik enerjisi kullanarak 2 kilometre mesafe katedebilen LF Hybrid'i geliştirdik. Tamamen deneysel olan XF Hybrid, 2012'de geliştirildi ve tamamen elektrik enerjisi kullanarak 1,5 kilometre gidebiliyordu. AB tarafından finanse edilen 2016'daki projenin adıyla anılan DAF Convenient, iyileştirilmiş yakıt verimliliğine ulaşan ve tamamen elektrik enerjisiyle 3 ila 6 kilometre yol katedebilen hibrit bir test aracıydı. 2017'de AB EcoChamps projesiyle, iyileştirilmiş yakıt verimliliğinin yanı sıra düşük maliyet ve ağırlık ile 10 kilometre elektrikli sürüş menziline sahip olan bir hibrit araç üretildi.

 
 
 

İlgili Bilgiler